Nagrada srebrni znak ZRC
Srebrni znak za vrhunski doktorat s področja humanističnih ved prejme dr. Katarina Šter, raziskovalka Muzikološkega inštituta ZRC SAZU.
Doktorska disertacija Pozno-srednjeveška monastična recepcija koralnega enoglasja na primeru antifonarjev iz žičke kartuzije je namreč izrazito poglobljeno delo in zato predstavlja pomemben prispevek k raziskovanju glasbene prakse srednjeveških kartuzijanov. Zgledno izpeljana zgodovinska študija šestih žičkih antifonalov od katerih ima vsak nekaj tisoč glasbenih enot, je obdelala na podlagi domišljene metodologije, ki jo je pripeljala do izjemno zanimive mreže medsebojnih navzkrižnih in mestoma celo kontraverznih povezav.
Doktorska razprava dr. Katarine Šter je zgledno in dosledno izpeljana zgodovinska raziskava, ki je privedla do pomembnih novih znanstvenih spoznanj, ki so pritegnili zanimanje slovenske in medanarodne znanstvene/strokovne/raziskovalne javnosti. Še več, zaradi njenega dela se je glasbena zapuščina samostana Žiče postala nepogršljivi del evropske srednjeveške glasbene topografije.
Poleg tega se je Katarina Šter v relativno kratkem času uveljavila tudi kot izjemna pevka in voditeljica dekliške vokalne skupine Lacrimo (do 1. 2009) in vokalne skupine Insula memoriae, ki se posvečata predvsem interpretaciji gregorijanskega korala. Na ta način svoje znanstvene hipoteze preverja tudi v praksi, ki v obliki odmevnih koncertov privablja vse širši krog strokovne in širše publike. Glede na to ne prispeva samo k ugledu raziskovalne skupine Muzikološkega inštituta, temveč tudi k ugledu celotnega Znastvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti.
|