Nagrada zlati znak ZRC
Dr. Žiga Kokalj je na Inštitutu za antropološke in prostorske študije zaposlen od leta 2004, zadnjih osem let pa delno tudi na Centru odličnosti Vesolje, znanost in tehnologije. Pri obeh je vodja oddelka za daljinsko zaznavanje.
Področje njegovega dela je zelo široko. Ukvarja se z obdelavo optičnih satelitskih posnetkov in podatkov aerolaserskega skeniranja, s spletno kartografijo, prostorskimi analizami in modeliranjem naravnih procesov, zlasti z vidika vpliva delovanja človeka na okolje. Še zlasti ga zanimajo varovanje naravne in kulturne dediščine ter preučevanje preteklih kulturnih pokrajin. Posebno pozornost namenja izboljševanju in ovrednotenju postopkov obdelave, prikaza in klasifikacije podatkov zračnega laserskega skeniranja za določevanje naravnih in antropogenih mikroreliefnih oblik.
Dr. Kokalj je član raziskovalne skupine za letalsko arheologijo, Mednarodne zveze predzgodovinskih zgodovinskih ved, Evropske zveza geoznanosti. Sodeloval je tudi v prvem slovensko-francoskem pridruženem evropskem laboratoriju ModeLTER, ki povezuje ZRC SAZU in francoski CNRS. V soavtorstvu je pripravil tri razstave o uporabi tehnologij opazovanja Zemlje v arheologiji.
Redno ali občasno predava na Univerzi v Ljubljani, Univerzi na Primorskem, Univerzi v Novi Gorici in Univerzi v Sarajevu, sodeluje pa tudi v evropskem programu ERASMUS Intensive Programme.
Med svojimi kolegicami in kolegi je še posebej znan po svoji sposobnosti za prepoznavanje ključnih razhajanj med najnovejšimi metodološkimi postopki ter potrebami uporabnikov. Tu je pokazal izjemen posluh za arheološko stroko. Zasnoval je orodje Relief Visualization Toolbox, ki je skupaj z navodili za uporabo prosto dostopno in se je široko uveljavilo med arheologi, geografi, geomorfologi, glaciologi in kartografi.
|